„Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék…” és Mintagyűjtemények
4000 Ft – 12900 Ft
A Sárospataki Református Kollégium Múzeuma háromkötetes sorozatban mutatja be az úrihímzés művészetét. Az első kötet egy gazdagon illusztrált tanulmány az úrasztali terítőkről. A második és harmadik kötet részletes mintarajzokat tartalmaz.
Leírás
Pocsainé Eperjesi Eszter, Rádainé Bodnár Katalin
„Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék…” és Mintagyűjtemények
Állapot: Új – olvasatlan
A Pataki Iskolamúzeum gyűjteményei I-III.
2014-ben a Sárospataki Református Kollégium Múzeuma egy többkötetes könyvsorozatot tervezett bemutatni. Ennek első része a „Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék…”, amely az úri hímzéses úrasztali terítőkről szóló átfogó munka. Ennek folytatása a kétkötetes Mintakönyv, amelyben a múzeum gyűjteményében található terítők kézzel rajzolt, eredeti nagyságú mintái váltak elérhetővé. A kiadvány célja, hogy szakkörök, kutatók és az úri hímzés iránt érdeklődők számára hasznos segédeszköz legyen, ugyanakkor más országok kézimunka-vezetői és a régi magyar hímzések kutatói számára is értékes forrást nyújtson.
Az úri hímzés története
Hazánkban az úri hímzés kialakulásának kezdetét a 16. századra tehetjük. Ahogy a neve is sejteti gazdag, úri igényeket elégített ki. Ez a különleges technika az udvari élet pompáját tükrözte: díszabroszokon, jegykendőkön, párnahuzatokon és más textíliákon jelent meg. Az egyházi környezetben úrasztali terítőként, úrvacsora- kehely és tányértakaróként alkalmazták.
A hímzésekhez használt selyem-, arany- és ezüstfonalak távoli kereskedőktől származtak, ezért ezek a textíliák kizárólag főúri és egyházi körökben voltak elérhetők. A nemesi udvarházakban nevelkedett lányok elsajátították az úri hímzés technikáját, amely a 17. század folyamán a magyar nyelvterület minden részén elterjedt, gazdag ornamentikájával és élénk színeivel lenyűgözve az utókort.
A három kötetes kiadvány tartalma
- Első kötet: „Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék…” – Magyar nyelvű, keménytáblás, cérnafűzött, gazdagon illusztrált mű, amely bemutatja az úri hímzéses terítőket.
Oldalak száma: 251 oldal
Méret: 21 cm x 29 cm
Kötés: keménytáblás, cérnafűzött
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2014
- Második kötet: Mintakönyv II. – Magyar nyelvű, néhány oldalnyi puhakötésű füzet, amely főként technikai leírásokat és a kivitelezéshez szükséges információkat tartalmaz. Emellett A/4 és A/3 méretű, fénymásolt lapokon kézzel rajzolt hímzésmintákat is magában foglal.
Oldalak száma: II. kötet – 135 old. (mintarajzok)
Méret:22 cm x 31 cm
Kötés: keménytáblás mágneses gyűjtőmappa, A/3 és A/4 fénymásolatokkal
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2015 - Harmadik kötet: Mintakönyv III. – Angol és német nyelvű, néhány oldalnyi puhakötésű füzet, amely A/4 és A/3 méretarányos, kézzel rajzolt hímzésmintákat tartalmaz.
Oldalak száma: II. kötet – 135 old. (mintarajzok)
Méret:22 cm x 31 cm
Kötés: keménytáblás mágneses gyűjtőmappa, A/3 és A/4 fénymásolatokkal
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2015
A Mintakönyv nemcsak a magyar kézimunka- és hímzéshagyományok ápolásának kiemelkedő eszköze, hanem nemzetközi érdeklődésre is méltán számíthat. Ajánljuk mindazoknak, akik értékelik a régi mesterségek szépségét és szeretnék továbbörökíteni az úri hímzés hagyományait.
A kötetek egyben és külön is megvásárolhatók.
További információk
Kötetek | „Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék…”, Mintakönyv II., Mintakönyv III., Könyvcsomag |
---|