Palóc hímzőtábor Békéscsabán

Palóc hímzőtábor Békéscsabán

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében megrendezésre kerül a  35. Nyári Népművészeti Hímző Tábor Békéscsabán, 2024. július 29-től augusztus 2-ig két csoportban, amelyek témája a Palóc hímzések.  Alapok a Palócföld hímzéseihez (Kezdő csoport) A kezdő csoportba az Aszakkör által újonnan kiadott palóc videók kerülnek előtérbe. Az oktatók ezzel nyújtanak segítséget a pályázati kiírásra való könnyebb…

Kézi és gépi hímző oktatás

Kézi és gépi hímző oktatás

Szeretsz hímezni, alkotni? Ismerd meg a Kárpát-medence legfontosabb tájegységeit, régi és új stílusú hímzéseit, hogy azokat a XXI. századi lakás-, dísztárgy-, valamint viseletkultúrának megfelelően alkalmazd, használd. Éld ki kreativitási vágyad! Hímezz hagyományos és modern formában vagy valósítsd meg  újító ötleteidet!  Miért válaszd a Békés Megyei Népművészeti Egyesületet? Tanulj a legjobbaktól a békéscsabai felnőttképzési intézményben! A…

Fekete Magdolna (NIP) asztali futója
|

Rábaközi hímzés – szőrhímzés

Rábaköz Rábaköz hazánk nyugati felén terül el, a Kisalföld azon részén, ahol a három folyó (Rába, Rápca, Marcal) egyesülve a Mosoni-Duna-ágba ömlik. Rábaköz népe főként földműveléssel, állattenyésztéssel foglalkozott. E terület népművészete nagyon gazdag, mind fafaragás, cserépkészítés, takács és kékfestő munkák terén. Nem elhanyagolható változatos hímző kultúrája sem. A rábaközi hímzések a mai napig sokféle technikával…

Drukkoló festék használata
|

Drukkoló festék használata

Mi is a drukkoló festék? A drukkoló festék egy speciális, főzött paszta, amely paraffin olajból, viaszból és festékporból készül, főzés után keményre szilárdul. Ez a festék csak oldószer segítségével vihető fel az anyagra. Az oldáshoz a legalkalmasabb a színtelen, szagtalan petróleum, amely minden háztartási vagy gazdaboltban beszerezhető. Gyakran tapasztalhatjuk, hogy az interneten magas áron kínálnak…

Mezőkövesdi matyó hímzés – 2. Lobogós ujjú ingek
| |

Mezőkövesdi matyó hímzés – 2. Lobogós ujjú ingek

A magyar férfiviseletek legimpozánsabb darabja, a mezőkövesdi matyó lobogósujjú legénying az 1870-es években jelenik meg. Bár formája változatlan marad közel 100 esztendeig, a díszítmény színe, szerkezete, motívuma folyamatos változáson megy keresztül egészen a kivetkőzésig. Asztali futó körtés ingujj minta alapján Tervező: Pap Bernadett hímző népi iparművész Kivitelező: Pap Andrea Mezőkövesdi matyó pár A legrégebbi darabok…