Kézi és gépi hímző oktatás
Szeretsz hímezni, alkotni? Ismerd meg a Kárpát-medence legfontosabb tájegységeit, régi és új stílusú hímzéseit, hogy azokat a XXI. századi lakás-, dísztárgy-, valamint viseletkultúrának megfelelően alkalmazd, használd. Éld ki kreativitási vágyad! Hímezz hagyományos és modern formában vagy valósítsd meg újító ötleteidet!
Miért válaszd a Békés Megyei Népművészeti Egyesületet? Tanulj a legjobbaktól a békéscsabai felnőttképzési intézményben!
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület 40 éves múltra tekint vissza, mely során kiemelt célja a népi kézművesség hagyományainak ápolása és továbbéltetése, valamint a kulturális értékek terjesztése. Az egyesület koordináló és fejlesztő szerepet vállal, létrehoz alkotóközösségeket, szervez eseményeket, államilag elismert szakképzéseket, tanfolyamokat és pályázatokat. Hozzájárul Békés megye kulturális életéhez és a népi kézművesség közösségi erejének erősítéséhez.
Az egyesület a Népművészeti Egyesületek Szövetségének legnagyobb taglétszámú szervezete az országban, jelenleg 406 fővel rendelkezik. A tagok elszórtan élnek a megye és az ország különböző településein.
Hímző oktatóink: Népművészet Mester és Népi Iparművész címmel rendelkező, szakmájukban elismert oktatók.
- Bogárné Szőke Erika Népi Iparművész
- Czikó-Misik Mónika hímző oktató
- Dr. Illés Károlyné, Népművészet Mestere címmel kitüntetett Népi Iparművész
- Jenei Anikó Népi Iparművész
- Kudlákné Balázs Noémi hímző oktató
Kiknek ajánljuk?
Érdeklődők, közösség kedvelők – Érdekel a hímzés, a magyar népművészet, a motívumok világ? Szeretsz társaságban lenni? Itt ezeket egy helyen megtalálod, hiszen olyan csoport részese lehetsz, akik mind ugyanazt az elhivatottságot érzik. Családias környezetben új barátokra, kedves ismerősökre tehetsz szert, emellett megismerkedhetsz a magyar hímzések remekeivel.
Kezdő és gyakorlott hímzők – Kezdőként nem tudod hogyan vágj bele? Itt megtanulhatod, hogy milyen alapanyagokra, fonalakra, eszközökre van szükséged. Azonnal használható tudásra tehetsz szert. Fortélyokat, öltéstechnikai ismeretek kaphatsz szakemberektől, első kézből.
Szakköri tagok, szakkörvezetők – Már tagja vagy egy szakkörnek, több ismeretet szeretnél, nehezen igazodsz el a különböző tájegységek mintakincsében, öltéstechnikájában? Akkor neked való ez a tanfolyam! Elméleti tudás, tervezési gyakorlatok, mintagyűjtés.
Oktatásban és közművelődésben dolgozók számára – Mivel a képzések államilag elismert szakképzettséget biztosítanak, így azok elszámolhatók a 120 órás akkreditált továbbképzések keretén belül. Emellett a tanórákon kívüli foglalkozásokat színesítheted a megszerzett gyakorlati tudással, ismeretekkel.
Divatszakmában dolgozóknak – A magyar népviselet számos régióban és kultúrkörben gazdag hagyományokkal rendelkezik. A viseletek változatosságát, kulturális, társadalmi és történelmi sajátosságait ismerheted meg az elméleti oktatásokon. A közösség inspiráló, a megszerzett gyakorlati tudás a divattervezői szakterülten nagyon jól használható. Fontos, hogy ebben a felgyorsult világban a divattervezők, divatmárkák beemeljék a hagyományos kézműves technikákat, anyagokat a kollekcióikba.
A tanfolyamról
Mi vár rád a tanfolyamon? Elmélet és gyakorlat összhangja – valós és sikeresen alkalmazott példákon alapuló, azonnal bevethető tudás.
Kézi hímzés
Megismerheted a Kárpát-medence magyar és nemzetiségi szabadrajzú és keresztszemes kézi hímzéseit, minta és formakincsét. Ezeket négy csoportra bontva: Alföld, Felföld, Nyugat-Dunántúl és Erdélyi hímzések.
- A legismertebbek közül: matyó, kalocsai, palóc, úri, szűcshímzés.
- Kevésbé ismert: drávaközi, hetési, rábaközi, gömöri, galgamenti, turai, stb.
- Erdélyi hímzések közül: kalotaszegi, udvarhelyi, mezőségi, torockói.
- Nemzetiségi hímzések: szerb, szlovák, román és szász hímzések.
Gépi hímzés
Varrógéppel készíthető hímzéstechnikák pl. kolbászolás, riselés, angol madeira.
Tanfolyam menete
A képzés szeptembertől indul. Minden hónapban egy alkalommal valósul meg, hétvégén :
- szombat: 9-17 óráig
- vasárnap 9-16 óráig
Ezen alkalmak alatt előadásokat hallgathatsz az adott tájegység jellegzetességeiről. Gyakorlatot szerezhetsz mintagyűjtés, szabás – a funkciónak megfelelően-, elhelyezés, öltéstechnikák terén. Az órákon elkezdett munkákat a megadott instrukciók alapján otthon kell befejezni.
Nyári tábor
Az éves munkát egyhetes nyári intenzív kurzus egészít ki, ahol új tájegységek mellett, meghívott előadók is színesítik a programot. Az egyesület 1989 óta szervez nyári népművészeti táborokat, a legnívósabb, legtöbb alkotót csalogató program. Minden évben 400-600 fő tanul itt valamilyen népi kézművességet.
Vizsgamunkák készítése:
- 3 db szabadon választott kézi hímzés
- 2 db gépi hímzés – angol madeira és riselés.
Sikeres vizsga esetén: államilag elismert OKJ szakképzettség szerezhető.
Hogyan tanítunk?
Gyakorlati tudás
Az előadók valódi példákon keresztül vezetnek be a hímzés világába, eredeti, vagy tervezett darabok. Oktatóink szakmájukban sikeresek, pályázatok rendszeres résztvevői, munkáik zsűrizéseken részt vett alkotások, melyek szaktudásukról tesznek bizonyságot.
Segítség és támogatás
A képzés teljes ideje alatt számíthatsz az előadók és az egyesület tagjainak támogatására. Tudásodról és fejlődésedről rendszeres visszajelzést kapsz, és egy kérdésed sem marad válasz nélkül.
Kapcsolatépítés
A tanfolyam kezdetén egy zárt csoporthoz csatlakozhatsz, ahol tapasztalatot cserélhetsz a kurzus többi résztvevőjével.
Mennyibe kerül?
A részvétel költségei a következőképpen alakulnak: 440.000 Ft részvételi díj, amely magába foglalja a 2 éves képzést és a nyári tábor költségét. Ezen összeget a kétéves képzés időtartama alatt szükséges kifizetni. Amennyiben kényelmes, részletfizetésre is van lehetőség, mely a két év alatt 6 részletben törleszthető.
Továbbá plusz költség a vizsgadíj, melynek összegét az adott év vizsgázási rendszere szab meg. Emellett alapanyag költségre is számítanod kell, ennek összege függ az általad választott tárgy anyagszükségletétől, méretétől.
Jelentkezés:
Jelentkezési határidő: 2023.08.31
Elérhetőség:
Pál Miklósné
Békés Megyei Népművészeti Elnöke
Telefon: +36 30 299 7789
E-mail: info@bmne.hu