Fekete Magdolna (NIP) asztali futója
|

Rábaközi hímzés – szőrhímzés

Rábaköz Rábaköz hazánk nyugati felén terül el, a Kisalföld azon részén, ahol a három folyó (Rába, Rápca, Marcal) egyesülve a Mosoni-Duna-ágba ömlik. Rábaköz népe főként földműveléssel, állattenyésztéssel foglalkozott. E terület népművészete nagyon gazdag, mind fafaragás, cserépkészítés, takács és kékfestő munkák terén. Nem elhanyagolható változatos hímző kultúrája sem. A rábaközi hímzések a mai napig sokféle technikával…

Mezőkövesdi matyó hímzés – 1. Lepedők
| |

Mezőkövesdi matyó hímzés – 1. Lepedők

Matyóknak Mezőkövesd, Tard és Szentistván lakóit nevezi a néprajz tudomány. Mint néprajzi csoport, elsősorban Mezőkövesd lakossága látványos, semmihez sem hasonlítható népviseletéről és változatos, gazdag hímzéskultúrájáról vált híressé. A ma is élő hagyományok 2010-ben a Szellemi Kulturális Örökség Jegyzékére, 2012-ben az UNESCO Egyetemes Emberi Örökségek Listájára emelte a közismert és bátran mondhatjuk közkedvelt népművészetet. Legrégebbről a…

Mezőkövesdi matyó hímzés – 2. Lobogós ujjú ingek
| |

Mezőkövesdi matyó hímzés – 2. Lobogós ujjú ingek

A magyar férfiviseletek legimpozánsabb darabja, a mezőkövesdi matyó lobogósujjú legénying az 1870-es években jelenik meg. Bár formája változatlan marad közel 100 esztendeig, a díszítmény színe, szerkezete, motívuma folyamatos változáson megy keresztül egészen a kivetkőzésig. Asztali futó körtés ingujj minta alapján Tervező: Pap Bernadett hímző népi iparművész Kivitelező: Pap Andrea Mezőkövesdi matyó pár A legrégebbi darabok…

Mezőkövesdi matyó hímzés – 3. Kötények
| |

Mezőkövesdi matyó hímzés – 3. Kötények

Egyszer egy matyó legényt elrabolt az ördög. Szerelme hosszasan rimánkodott érte, hogy adja vissza neki. Az ördög azt mondta: – Jól van, visszaadom, de csak akkor, ha elém hozod kötényedben a nyár legszebb virágait! Bajban volt a lány, hisz mindez télvíz idején történt. De ő hazament, tele hímezte kötényét gyönyörű rózsákkal és azt vitte az…